Лазер успішно використовується в деяких випадках в якості альтернативи традиційному скальпелю по ряду причин:
- однорідність променя гарантує сталість потоку енергії і забезпечує єдину глибину надрізу по всій його довжині;
- гарячий промінь має властивість «запаювати» судини і тому застосовується для припинення кровотеч різних типів;
- мінімізація ризику виникнення опіків завдяки тому, що біотканини не володіють здатністю до теплопровідності;
- висока ефективність при малій області операційного поля.
Далі ми більш детально розглянемо основні види хірургічних лазерів і їх призначення.
Перший хірургічний лазер, вражаючі дії яких засновані на вуглекислому газі, з’явився в 70-хх роках ХХ століття і використовується донині в дерматології, пластичної та загальної хірургії, отоларингології, гінекології. Його характерними рисами є безперервність лазерного потоку протягом усього часу роботи і необхідність використання додаткових оптичних волокон з хорошими пропускають властивостями.
Неодимовий твердотільний хірургічний лазер дозволяє створити промінь з глибиною проникнення в біотканини до 8 мм – його можна використовувати в ході оперативних втручань будь-якого типу. Основні галузі використання неодимового лазерного обладнання – лікування кровотеч, хвороб органів малого таза. онкологічних захворювань.
Хірургічний лазер, кристал якого активуються під дією іонів гольмію, володіє невеликою глибиною впливу на біотканини – до 0,4 мм (як і СО2-лазер). Це дозволяє використовувати його в різних областях косметології, загальної та малоінвазивної ендоскопічної хірургії. Істотною перевагою апаратів цього типу є повна безпека для зору.
Ербіевий хірургічний лазер володіє дуже малою глибиною впливу – всього 0,05 мм. Ця особливість дозволяє використовувати його в стоматології, в рамках процедур мікрошліфовка, для корекції зору, а також в діагностичних та лабораторних кабінетах.
Діодні лазери відрізняються генерацією хвиль широкого спектру довжиною в діапазоні 810-960 нм і ресурсом вироблення, який становить до 10 тисяч годин. Апарати цього типу використовуються в косметології, терапевтичної гінекології та офтальмології.